неделя, 24 декември 2017 г.

Киш с кори за баница



След всичките предколедни приготовления се оказа, че ми остават точно три кори от пакето, който ползвах за тиквеника. Чудих се, какво точно да направя и реших да експериментирам и да направя един киш, но вместо с бутер тесто, да употребя корите. Получи се много вкусно и всичко вкъщи го харесаха. Плънката също я импровизирах, като основното за киша - яйца, сметана и вид тесто си остана. Традиционно кишът произлиза от Франция и по-скоро от областта Лотарингия. Той представлява кръгло запечено ястие, което отдолу има гъсто тесто, а отгоре има плънка на основата на яйца и мляко. Наименованието произлиза от елзаската дума "Kichel" или  "Kuechel", което пък на немски е "Kuchen" (сладкиш, тъй като се пече в кръгла форма, вид Тарте).

Продукти:
кори за баница:)
3 яйца
250 гр заквасена сметана
2 супени лъжици пълнозърнесто брашно
1/2 чаена лъжичка бакпулвер
малко масло за намазване на тавичката и задушаване на зеленчуците
малко олио за намазване на корите отгоре
1 червена чушка
5 печурки
малко парче праз лук
2 скилидки чесън
100 гр бяло сирене
няколко стръка магданоз

Намазах тавичка с масло и я покрих с корите, като част от тях излизаха от края на тавичката. Тази част после я използвах, за да захлупя и направя като ранд самия киш.
В една купа разбърках брашното, бакпулвера, сметаната и прибавих яйцата, като след всяко яйце разбивах с вилица. Задуших с малко масло праза, чушката и гъбата. Добавих ги в купата към брашното, сметаната и яйцата. 
Нарязах на ситно магданоза и чесъна и тях също ги добавих в сместа. Натруших вътре и бялото сирене. Цялата смес я изсипах внимателно в тавичката, а след това загънах крайщата на корите. 
 Отгоре ги намазах с малко олио, за да не загорят. 
Пекох на 180° на вентилатор в предварително загрята фурна около 30 минути. 

За плънка по принцип може да се сложи спанак, праз, лук, сьомга, броколи, пилешко, броколи, бекон или кашкавал. Каквато комбинация ще ти хареса. 

ДОБЪР АПЕТИТ!


четвъртък, 21 декември 2017 г.

Коледни курабии за бебета над 7 месеца

П. на 6 месеца. Коледа!
Първата Коледа на твоето бебе вече чука на вратата. За мен Коледата винаги е представлявала един приятен, уютен семеен празник. Естествено вкусната храна не бива да липсва, а  тя обикновено е даже в изобилие. Към нея вече и в нашата кухня започва да присъстват коледните курабии. Тук ще намериш няколко трика и насоки, какво да избягваш и какво може да използваш от разнообразните рецепти за коледни курабии. 
Курабии без захар или със съвсем малко захар за бебета и малки деца
През първата година от живота на твоето бебе е добре да избягваш продукти, които съдържат добавена захар. Затова при коледните курабии бих те посъветвала да заобикаляш готовите от магазините, където дори и в бебешките, съдържанието на захар може да достигне до 50%. В интернет могат да се намерят много успешни рецепти за домашни сладки,  в които вместо захар да се използват сушени плодове като фурми или стафиди, узрели банани или оризов и друг вид сироп. Тези алтернативи придават достатъчно сладост. За по-големите деца може просто да се намали количеството захар в традиционните рецепти. ВНИМАНИЕ: През първата година не бива да използваш МЕД за подслаждане!

Ядки и бадеми за бебета
ВНИМАНИЕ: Поради опасността от задавяне не бива да се дават на бебета и малки деца цели или на парчета надробени ядки и семки. 
Смлени ядки като кашу, орехи или бадеми (които не са точно ядки) могат да се дават след 7-8 ми месец, ако няма фамилна обремененост към алергии. Тахани и друг вид пасти от ядки също може да се дават, ако липсват алергии в семейството.

Коледни подправки за бебета: Канела

Канелата съдържа естествени аромат Кумарин. Този аромат се съдържа във всички видове канели на пазара, но в Цейлонската канела, т.нар. "истинска" канела, количеството е значително по-малко. При големи количества кумаринът е токсичен за черния дроб и бъбреците, които не са добре развити при бебетата.

Той също така си противодейства с медикаменти, разреждащи кръвта. Така че внимавай на опаковката да пише цейлонска канела. Все пак бебетата ще изядат много малка част от курабийките, а ти едва ли ще изсипеш цялото пакетче вътре:) Въпреки това канелата бих я препоръчала за възраст над 10 месеца.

Коледни курабии за бебета над 7 месеца

Сега ще ти представя една базова рецепта за бисквитки, които са без захар и без яйца. Могат да се дават на бебета над 7 месеца. Рецептата е базирана на обикновената рецепта за бисквити с овесени ядки, но е надградена, за да се даде една допълнителна коледна нотка във вкуса. 

Продукти:
1 узрял банан
50 гр фини овесени ядки (около 5 лъжици)
50 гр брашно (около 5 лъжици)
1 препълнена лъжица бадемов тахан (или друг по избор)
евентуално щипка канела

Бананът се обелва и намачква с вилица.

Останалите продукти се добавят. Всичко се омесва, като най-лесно става с ръка. 

Сместа се слага върху прозрачно фолио и отгоре се добавя още един пласт фолио. Така вече може да се разстели с точилка, тъй като сместа е доста лепкава и ще залепва по плота и по дървото на точилката. Изразват се внимателно формички и се поставят върху хартия за печене. 
 Пече се в предварително загрята фурна около 15 минути на 150 градуса. Ако не се пече на духалката, се внимава да не потъмнеят много. 

ВЕСЕЛИ ПРАЗНИЦИ! 🎄🎅🎄

сряда, 20 декември 2017 г.

Шницелчета от царевица (10+ месеца)





Попаднах на тази рецепта случайно. Бях поканена на детски рожден ден и много ми хареса и реших да я изпробвам и вкъщи. Рецептата е изключително лесна, бърза, вкусна и евтина. Внимание! Шницелчетата биват пържени:) Като казвам бърза, става всичко за около 20 минути, а продуктите са съвсем малко. Аз купувам царевица от консерва без добавена захар.
За приготвяне на около 15-17 кюфтета ти трябват следните продукти:
 

Продукти:

Две консерви царевица по 280гр.

Една глава лук

1-2 скилидки чесън

1/2 връзка магданоз

 3 яйца

100 гр пълнозърнесто брашно

4 лъжици олио, но не зехтин

Сол, черен пипер


Начин на приготвяне:
Царевицата се изцежда добре. Яйцата се разбират в купа. Чесънът и лукът се обелва и нарязва на много ситно. Прибавят се към яйцата заедно с царевицата. Магданозът се измива, отделя се от дръжките и също се нарязва на ситно. Прибавя не към сместта. Най-накрая се добавя и брашно. Овкусява се с подправките. 

След като всичко е добре разбъркано. В тиган се нагорещява олиото. С лъжица се взима от сместа и се сипва в горещото олио, като кюфтенцата се натискат малко, за да станат по-плоски. 
Пържи се кратко време от двете страни докато хване златиста коричка. След като се извадят се отцеждат върху кухненска хартия.
Бяха страшно вкусни и дъщеря ми омете за минути три. А по-късно поиска пак и изяде още едно и половина. Може да се поднесат със салата от краставици или с лютеница. 
Добър апетит!

вторник, 19 декември 2017 г.

Амарант, киноа и елда – псевдозърнени за бебета?



Снимката е взета от сайта на Немско дружество по хранене


Изследователският институт за детско хранене в Дортмунд посочва наличието на опасни свойства при псевдозърнените храни. Тези свойства на веществата в псевдозърнените могат да окажат нездравословно влияние върху стомахчетата на кърмачетата и малките деца. Техният стомашно-чревен тракт е все още недоразвит и затова при тях е по-особено.

Растението амарант се защитава чрез дъбилни и горчиви вещества срещу вредителите. Дъбилните вещества на амаранта затрудняват усвояването на витамините и минералите. Освен това те възпрепятстват различни ензими на стомашно-чревния тракт и затрудняват оползотворяването на протеина от храната.  Достатъчният прием на витамини и минерали в особено важен за децата. Те се нуждаят от тях, за да растат и да се развиват нормално.

Горчивото вещество Сапонин пък защитава киноата. То се съдържа в обвивката на зърното. Сапонините могат да дразнят стената на червата, която е пропусклива за вредни вещества и алергени. Освен това сапонините могат да нанесат щети на кръвните клетки.

Тези два псевдозърнени продукта биват пречистени преди продажба, но все пак е непознато, колко от дъбилните и горчиви вещества са останали. Особено киноата е освен измита и обелена. Въпреки това остава неизвестно, каква част от сапонините все пак се съдържат в нея след тези процедури. Нагряването на тези вещества ги прави безвредни. Немското дружество по хранене (Deutsche Gesellschaft für Ernährung) съветва на деца под две годишна възраст да не се дават храни с киноа.
Елдата пък използва отбранителното вещество „фагопирин“, което се съдържа в обвивката на зърното и придава червеникав цвят. Продаваните в търгоската мрежа опаковки обикновено съдържат обелена елда. Въпреки това не можем да сме сигурни, дали не е останало от фагопирина. При приема на фагопирин чрез обвивката на елдата кожата може да стане чувствителна към слънчевата светлина.  

Освен това искам да бъде подчертано, че киноата и амаранта обикновено трябва да пропътуват хиляди километри, за да достигнат до нашата трапеза, което ги прави особено натоварващи околната среда храни. Вместо тях за приготвянето на храната на вашите бебета може да се използват пълнозърнеста паста, картофи, просо, овес, спелта, ечемик или понякога и ориз.
За възрастни и деца над 2 години употребата на псевдозърнени продукти не е проблематична. Просто измийте добре амаранта, елдата и киноата с топла вода преди приготвянето им.
Особено ценно в тях е съдържанието на неживотински протеин и минералните вещества като желязо, магнезий и калций. Ценното на тези растителни протеини е съдържанието на есенциални аминокиселини лизин, тритофан и цистин. Аминокиселините са градивните елементи  на протеина. Те са именно за това есенциални, защото тялото не може да си ги произведе само. Високото и качествено съдържание на протеини, както и двойната доза желязо спрямо житото, правят псевдозърнените изключително ценни, особено за хората, които не ядат или ядат малко месо.  

Взето от интернет:
https://www.bzfe.de/forum/index.php/forum/showExpMessage/id/43458/page1/31/searchstring/+/forumId/8

https://www.famillesuisse.ch/infos/amarant-quinoa-und-buchweizen-erst-ab-zwei-jahren

Научното становище на Немското дружество по хранене:
http://www.dge.de/wissenschaft/weitere-publikationen/fachinformationen/amaranth-quinoa-buchweizen-kinderernaehrung/




Какаови мъфини с боровинки (8+ месеца)

Това е една лесна и вкусна рецепта за дечица. Мъфините хем са какаови, хем не са шоколадови и тежки. Много добър избор за празници или гости...