вторник, 6 март 2018 г.

Схема за захранване - кога?, какво?, как? и колко?

В тази статия ще продължа да отговарям на въпросите "Как?, Кога? и С какво?" да започна захранването. Миналата седмица ти представих в статията "ЗВБ -Началото", как трябва да изглеждат първите предложени храни. Сега ще продължа с една примерна "схема":)


 1. Как да започна? С каква храна?
Както много е писано, при този тип захранване, няма определена схема. То и при захранването с пюрета в различните държави се започва с различен плод/зеленчук/зърнена култура. Това може много да обърка младата майка. В едни държави препоръчват като първа храна плод, тъй като е сладък, а кърмата е също сладка и на бебето ще му се услади. В други държави пък логиката е абсолютно обратната - трябва да се даде първо зеленчук, защото опитало веднъж плод, детето не харесва несладкия зеленчук. На трети пък места предлагат като първа храна оризова каша. Кто цяло важи правилото - най-добре да се предложи храна, която е традиционна за местната култура и за семейството. И тя е най-добре да е сезонна, прясна и регионална. Бебето вече е имало първи допир до вкусове чрез околоплодните води, а след ражданерто и чрез кърмата. Така че включването на някакви екзотични за майката храни, не са препоръчителни.  Естествено има храни, които заради формата си просто не са подходящи за толкова малко бебе. Това са кръглите храни, като царевица. За това можеш да прочетеш в отделна статия - "Царeвица на зърна и на кочан, грах, боровинки, грозде и др. - КОГА?!
 По кое време на деня ще предложиш храната, също не е от значение. В захранването с пюрета се предлага първата храна на обед, за да се следи за реакция. Тази първа храна се предлага и по лъжичка на ден в няколко поредни дни. При ЗВБ е много по-важно да се предложи храната във време, което е съобразено с режима на бебето и на семейството. Това може да не е точно в 12 часа на обед. Като цяло и тук важи правилото -  детето трябва да е в добро настроение, да не е прекалено гладно, да не му се спи и да не е болно. А колкото по-често му се предлага храна за хващане, толкова по-редовно то може да "тренира". Това не означава, че трябва да му даваш през час по някой морков. Но все пак, винаги, когато ти ядеш, може да го поставяш  на столчето му и да му предлагаш да ти прави компания. Можеш да предложиш малък избор между два и четири хранителни продукта, дори и такива, които не са ти най-любими. Все пак вкусовете са различни:) Няма някаква определена последователност на продуктите. Това може да са плодове и зеленчуци - сурови, варени, на пара или печени; месо и риба - не сурови и без кости; коричка хляб и др. - спрямо апетита и темпото на детето. Някои деца започват директно с месо! Някои обичат да експериментират с различни консистенции, други пък започват захранването си много по-бавно и новите неща ги отказват, докато не ги видят пред себе си поне десет пъти. Помисли как беше ти като дете? Откога ядеш синьо сирене, броколи, спанак или маслини? Аз например започнах тези 4 продукта да ги ям чак, след като навърших 20. Освен, че в нашата кухня не е било традиционно да се яде синьо сирене и броколи, другите пък две хич не ми харесваха. Сега като възрастна ги обожавам.  Моето дете пък обожава маслини (Любима храна-маслини).
Същото е и при бебетата. Колкото по-често му се предлага даден продукт, толкова по-голяма е вероятността да му хареса. "Децата ядат даден хранителен продукт, не защото им е вкусен, а им е вкусен, защото отново и отново го ядат" (Детски педиатър д-р Херберт Ренц-Полстер в неговата книга "Kinder verstehen"). Там той споменава, че някои деца имат нужда да видят дадена храна между 10 и 15 пъти, за да я одобрят. Това не ги прави злояди!
Както и при пюретата важи обаче правилото -  не забравяйте хигиената на малките ръчички преди ядене, както и тази на зъбките след ядене, особено вечер. Освен това внимавай с температурата на храната! 

2. Особени предпочитания 

Децата понякога имат някакви особени предпочитания към даден хранителен продукт и дори изпадат в истерия, ако им предложите и се опитате да ги залъжете с нещо друго. Някои деца могат да ядат дни наред едно и също, а после от днес за утре да кажат или покажат, че не могат да го гледат. Родителите много често се филмират поради този факт, че децата им са "злояди". Спокойно! Всичко това е нормално!
Децата, както и бременните знаят интуитивно, какво и колко да ядат в определена фаза. Затова е важно по време на различните хранения да се предлага разнообразна храна, за да може детето само да избере, какво, кога и колко да поеме. Не бива да се страхуваш, че бебето ти яде няколко дни поред едно и също. Чрез кърмата или адаптираното мляко, то поема всички необходими елементи, тъй като те остават през първата година, въпреки захранването, основната храна. 

3. Какво да избягвам през първата година?

Следва списък от  продукти, които не бива да се дават на детето през първата година! 
  • Индивидуални хранителни продукти, към които има фамилна обремененост. Това означава алергия или непоносимост към дадени храни от първата линия на родство- родители, както братя и сестри на бебето. Към такива храни трябва да се подхожда внимателно.  
  • Мед и кленов сироп (поради опасността от Ботулизъм)
  • Неразчупени малко кръгли храни - бобчета, грахчета, семена, ядки, малко плодове, като боровинките или гроздето (опасност от задушаване или задавяне), (виж по-горе статията за царевицата).
  • Сурови яйца, сурова риба, сурови месо (опасност от салмонела и др.)
  • Сурово мляко (опасност от други бактерии)
  • Риба с кости (опасност от задавяне. Моля, премахвайте внимателно костите! Понякога дори в купешките филета може да се намерят кости)
  • Салата и листни подправки, например магданоз (може да се залепи на небцето)
  • Псевдозърнени (Амарант, киноа и елда – псевдозърнени за бебета?)
  • Прекомерна консумация на ориз и оризови продукти (Арсен в бебешките оризови храни. Шок и ужас! :)
  • Сол, солени продукти (салам, луканка, бекон, пушена риба, пушени меса и др., соев сос. (прекалената сол натоварва бъбреците, които се изграждат до 18 месечна възраст. Солта през първата година не трябва да надвишава 1 гр на ден, а през втората- 2 гр.). Въпреки това, ако готвите паста, може да ръснете във водата при варенето малко сол. 
  • Захар и продукти, съдържащи захар (шоколад, бонбони, вафли, сладолед, сокове, лимонади, плодови млекца - чети внимателно съдържанието!)
  • Подсладители (аспартам, глюкоза, малтродекстрин, малтоза, фруктоза, декстроза, захароза, подлсаждащи сиропи, като фруктозния сироп и др. )
  • Хранителни продукти с намалени калории. Обикновено те съдържат скрити захари. 
  • Напитки и хранителни продукти с кофеин или други възбуждащи нервната система съставки. 
  • Напитки и храни, които съдържат алкохол. 
  • Ароматизирани храни
  • Хранителни добавки, като консерванти, стабилизатори, глутамат или други подсилващи вкуса добавки. 
  • Прекомерна консумация на извара, кисело мляко, сметана. Прекалената консумация на млечни краве продукти може да натовари незрелите бъбреци. До 200 мл краве мляко е допустимо на ден, но не като прясно мляко, а по-скоро в различни каши, палачинки, бисквити и други ястия. 
Освен това прекомерната консумация на белтъчини през първата година от живота се свързва със завишен BMI (Body-Mass-Index) на деца на седем годишна възраст. А това е предпоставка за наднормено тегло в училищна възраст и след това (виж тук).  
Децата трябва да ядат продукти с белтъчини, например месо, риба, зеленчуци. Затова е важно млечните да бъдат ограничени през първата година. Освен това, както написах и по-горе, през тази първа година, кърмата или адаптираното мляко трябва да бъдат основната храна. 
Надявам се с тази статия да съм ти дала малко повече яснота, какво е това "Захранване, водено от бебето" и как протича през първата година. В следващите ми статии ще продължа с тази тема, така че следи редовно блога:) За повече нагледност, как аз започнах захранването на П. по дни, прочети в "Дневник на захранването". Имай предвид, че аз захраних през януари и се съобразявах със сезонното разнообразие на зимата.

Няма коментари:

Публикуване на коментар

Какаови мъфини с боровинки (8+ месеца)

Това е една лесна и вкусна рецепта за дечица. Мъфините хем са какаови, хем не са шоколадови и тежки. Много добър избор за празници или гости...