вторник, 29 август 2017 г.

Примерно меню 2 ЛЯТО (яйца, салата с авокадо)

Дойде ред и на второто примерно меню. Това меню може да се дава веднага, след като си се престрашила да дадеш яйца. Ако все пак отбягваш белтък, може и само жълтък. Бих казала, че е 8+ месеца. Стига да се пада лятно захранване, може почти веднага да го пробваш:) На снимките моето дете е на 2+ години. Това да не те обърква.
Домати, краставици, бъркано яйце и авокадо. В последствие беше изядена и другата половина от авокадото. Чинийката изглежда вече опразнена, просто не успях достатъчно бързо да снимам;)
Тези т. нар. менюта, не са нещо необичайно, но ако не се сещаш, какво да приговиш за обяд/вечеря, винаги може да служат като вдъхновение. Те показват и колко, какво и как яде моето дете. Естествено не трябва да сравняваш веднага моето с твоето, защото може да не обича нещо от тези неща, но пък да яде други. Или пък може да яде по-малко или повече.  
Както вече писах и на първото меню, ние ядем често авокадо:)
Мога да ям с дясната ръка.

А мога да пробвам и с лявата. 

А мога ли без вилица?

 

Примерно меню 1 ЛЯТО (салата с авокадо)

Сега ще ти представя няколко примерни здравословни менюта за летен обед или вечеря. На снимките П. е на 2 години, но всъщност много от тези менюта може да се адаптират или дадат така и много по-рано. Първото примерно меню се състои от зеленчуци, които са сезонни и много обичани от моето дете. Единственото не-сезонно е авокадото, което ядем през цялата година. Такива вечери сме яли и преди годинката, затова не искам да се подвеждаш от снимките. 
Примерно меню 1 за лято: нарязана чушка, нарязана краставица, маслини и разядка от авокадо, яйце, домат и сметана. Тази разядка е любима в нашето семейство и я правим често. Оригиналната рецепта намерих в този сайт. 
За първи път я направих още преди да родя. Естествено за детето не слагам рукола, защото то не я обича.
Продуктите в нея също могат да варират, например вместо сметана, може да се сложи кисело мляко, но да не е много течно.Също така трябва да се внимава като се слага горчица, да не е прекалено люта, тъй като различните видове и марки имат различна интензивност.
Естествено имаше допълнително разядка, след като тази порцийка беше изядена.:)

Както виждаш освен с вилица, яде се и с пръсти. С тях обикновено се донабутва храната:)))

вторник, 22 август 2017 г.

Дневник на захранването (Седма част, 7 месеца)



01-09.02.2016 (7 месеца)

"Скъпа П.,

През този период ти започна все повече и повече да вземаш участие в храненето на нашето семейство. През тези дни ти беше предложено: сварени червено цвекло, пащърнак, картоф, морков, сладък картоф, яйце, пилешко месо. Освен това продължихме с хапването на авокадо и то доста успешно, оризови и лимецови бисквитки, които бяха останали от почивката. Плюс това имахме и захранване с печени зеленчуци, които ти хареса много. От предложените ти храни, ти хареса най-много сварен сладък картоф, обикновен картоф, пащърнак, авокадо, яйце, печен лук и печено пилешко.

Освен това новото за теб е, че на закуска се опитахме да интегрираме лъжицата, къде успешно, къде не чак толкова. Тъй като аз закусвам овесени ядки със сушени плодове и ленено семе, реших, че може би ще е забавно за теб да ме имитираш, ядейки с лъжичка. Купих ти две малки пюренца –от тиква и от ябълка с праскова и ти връчих лъжичката. Отначало ти я дадох само да си поиграеш с нея. А после започнах да слагам в нея малко количество пюренце, което ти сама да поднасяш към устата си, имитирайки ме. Като цяло се получаваше добре. ОБАЧЕ: Първо ти започна вечер и на обед да не искаш да преглъщаш парченцата и да мрънкаш с парченце върху езика си. Така се стигна до момента, в който трябваше на няколко пъти да ти бръкна в устата, за да го извадя. Ти не се задавяше, а просто отказваше да ги преглътнеш. Това продължи 2-3 дена. След това ОБАЧЕ, ти отказа сутрин да ядеш с лъжицата и единственото, което правеше, беше да я размяташ и да хвърляш пюре насам-натам. Уви, може би още не си готова за тази стъпка. 

На 6-ти февруари (събота) баба Мариана празнува своя РД в ресторант, където ти беше част от празненството. Ти седеше с нас на масата в ресторанта, в детско столче и щастливо хапваше коричката на пицата, която аз си бях поръчала. Значи и по ресторанти можем да те водим:)

На 7-ми февруари яде доста авокадо, което после намерихме на парченца в памперса (*доказателствата). А вечерта в едната ръка държеше половин сварен жълтък, а в другата резенче авокадо (правих една салата с яйца, авокадо, сметана и доматчета и това беше удобно. Рецептата можеш да намериш тук.). Жълтъкът го раздроби доста, но сигурно поне ¼ е попаднала в коремчето ти. Много ти се услади.

На 8-ми февруари настъпи истински фурор в твоите вкусови рецептори:) Аз сготвих зеленчуци на фурна в тава (картоф, лук, морков, червена чушка + 4 малки пилешки бутчета). Към тях добавих олио, малко вода, ронена чубрица и пресен магданоз. Тъй като не сложих въобще сол в тавата, за да може да хапнеш пълноценно, ние си поръсихме нашите порции с пармезан. Ти яде от всичко с такова удоволствие. Много ти харесаха зеленчуците. Само чушката я отбягваше, но аз едно малко парченце ти обелих и ти го дадох. Пилешкото също много ти хареса, но тъй като ти имаш все още само два долни зъба, не можеше да го сдъвчеш и малко се задавяше. Затова аз накъсах съвсем малки парченца, които ти подавах директно в устата. Дори лука, който ти беше трудно да го преглътнеш и „сдъвчеш“, го осмука добре. Заключение: Печените зеленчуци с малко мазнина и подправки са по-вкусни от просто сварените:))))"           


Сега, когато пиша този блог и чета дневника, отчитам като грешка предлагането на пюренце и лъжичка на тази възраст. Със сигурност бебето ми не беше готово за лъжичката, макар да можеше да си я вкара в устата. Пюрето още тогава го преустановихме, тъй като обърка детето и то спря да дъвче. След спирането на пюрето, нещата се нормализираха много бързо и то започна да дъвче отново. Друга грешка, която виждам от разстоянието на времето е подаването на пилешкото на парченца директно в устата. Ако следваме принципите на ЗВБ, на детето може да се даде директно бутчето в ръчичка да си го смуче. 

Както и преди съм подчертавала, хигиената на млечните зъби е от основно значение за израстването на здрави постоянни. Измиването трябва да започне още с първото зъбче. Освен почистване, това създава и добър навик в детето. 

Дневник на захранването (8ма част, 10 месеца) 
Дневник на захранването (6та част, 7 месеца)

петък, 18 август 2017 г.

Кюфтенца от просо (10+ месеца)


Продукти:
1 глава лук
2 скилидки чесън
125гр просо
600мл бульон. Ако не искате да ползвате бульон, може и само вода и малко повече подправки.
1 морков
царевица (може да се замени с броколи или тиквичка)
2 яйца
5-6 супени лъжици галета
магданоз
олио
сол, пипер по избор


 Лукът и чесънът се задушават в малко олио. Просото се измива и се добавя към тях и също леко се задушава. Залива се с бульона. Оставя се да къкри на слаб огън около 15 минути. Към него се добавя наситнения магданоз, морковите и царевицата. Котлонът се изключва и всичко се оставя на него 20 минути да поеме течността. След като изстине малко, се добавят яйцата и галетата. Оформят се кюфтенца и се пекат около 15-20 минути на предварително загрята фурна върху хартия на 180°. Алтернативата е да се изпържат, както е на снимките. Ако се пържат, олиото се изцежда в кухненска хартия. Тези кюфтенца съм ги правила за първи път, когато П. беше на 11 месеца. Но според мен може и по-рано, ако са въведени продуктите.
Естествено, освен със салата, би могло да върви със сос, тип снежанка от кисело мляко, чесън, копът. 

Вариант печени.




вторник, 15 август 2017 г.

Лесни мъфини със сирене, чушка и маслини (9+ месеца)





Специално на тази снимка са със смесено брашно от царевица и бяло. Затова жълтеят леко.
Това е една много лесна и базисна рецепта за мъфини. По тази рецепта може да се варира и да се правят сладки и солени мъфини и кексове. Тези са много любими на цялото семейство и са хит на всеки празник, където ги занеса. Харесват се от малки и от големи. Тези мъфини съм ги правила и за първия, и за втория рожден ден на П. И се изядоха всичкитеJ За първи път ги направих, когато тя беше на 9 месеца. 



Продукти:

100гр чушки. Обикновено всякакъв вид, но не зелени.

50гр бяла сирене натрошено

50 гр маслини нарязани на парченца. Аз използвам черни маслини.

170 гр брашно, каквото имате. Аз използвам и от спелта, и бяло, и царевично. Смесвам ги много.

1 пресен лук, нарязан на кръгчета

2 яйца

2 чаени лъжички бакпулвер

100 мл вода

3 супени лъжици зехтин
Мъфин от първия рожден ден на П.

  1. Чушката се обелва по желание. Аз не винаги го правя.
  2. Брашното, бакпулверът, сиренето, чушката, маслините и лукът се разбъркват в една купа.                                                           
  3. Яйцата се разбъркват в друга купичка. Добавя се към тях водата и олиото. Разбъркват се и се изливат в купата при другите съставки.                                                                          
  4. Всичко се разбърква добре до получаване на лепкаво тесто.                                                                                           
  5. Сместта се изсипва в намазнена формички и се пече на 180° в предварително загрята фурна около 30 минути. Аз използвам силиконови формички, но съм слагала и излишък от тази смес и в намазнена керамична форма за гювече. 
На тези снимки П. е на 9 месеца.



Снимки на мъфините има и от втория рожден ден на П.

петък, 11 август 2017 г.

Кюфтета от тиквички (9+ месеца)


Тези кюфтета направих наскоро. Рецептата взех от блога на Кремена Митрева. 
Аз изпържих кюфтетата, защото фурната ми се развали неочаквано.  Така че импровизирах и ги изпържих.
На снимките П. е на 2 години.  Но аз бих казала, че тази рецепта може да бъде предложена и от по-ранна възраст, например на 9 месеца. Подобни кюфетата, но от други зеленчуци, съм правила, когато П. беше на 9 месеца. Винаги може да се варира с продуктите. Например може да не се сложи моцарела или от яйцата да се сложат само жълтъците. При захранването на П. дадох доста рано яйце, но с млечните изчаках, тъй като кърменето ни беше почти постоянно и реших, че едва ли има нужда от допълнително млечни. Въпреки това още преди годинката (на около 11 месеца) й бях дала сирене, кашкавал, кисело мляко и масло.
Към кюфтетата от тиквички имаше за вечеря обикновен млечен сос от кисело мляко и чесън, краставици и домати. П. много помогна за направата на кюфтетата, като успя да оформи 3 малки топченца. Освен тях, погълна и още едно голямо кюфте:) И както се вижда от снимките, си помага и с ръце:))

петък, 4 август 2017 г.

Дневник на захранването ( Шеста част, 7 месеца)

19-29.01.2016 (7 месеца)

Скъпа П.,
През тази седмица ние бяхме на почивка на Гьолечица, защото искахме да караме ски на Мальовица. Бяхме отседнали в станцията на Софийския университет. За да можем да караме, бяхме взели първо родителите на тати- твоите баба и дядо, а после другите ти баба и дядо-родителите на мама. В тази станция ядяхме в столова, където нямахме избор какво да ти готвим и даваме. Така, че се бяхме подготвили с няколко неща: от София бяхме взели едно авокадо, два-три банана, едни оризови бисквити. В последствие тати купи от Самоков и едни био-бисквитки от лимец, които ти давахме за закуска. На третия ден имаше за обяд кремсупа от картофи с кротони, които ние ти натопихме в супата и ти дадохме няколко парченца. На теб много ти се усладиха. Освен това ти дадохме няколко пъти коричка хляб, натопена в нашата манджа. За всеки случай бях взела и едно малко пюренце от бял морков, в което топях парче хляб или оризовите бисквити. През тази седмица опита за първи път и съвсем малко парченце сварен жълтък. Като цяло захранването през този период не беше много успешно, не само, защото беше на ново място (ние ти бяхме взели столчето), ами и защото ти имаше няколко дена температура. Въпреки това този период ни доказа, че човек не бива да се смущава от това, че ще пътува, а може винаги да импровизира и да предложи на бебето си разнообразна храна. Хубавото на този период беше, че ти присъстваше на масата с нас по три пъти на ден, в определени часове, тъй като тогава беше храненето в столовата и нямаше как да те оставим на пода. Но ти се забавляваше с нас доста."

Какво е това?
Малко ще го поразмажа....
Ще го пробвам:)
В този пост искам да започна и темата за важността от добрата хигиена на бебешката уста като превенция от поява на кариеси и други проблеми в бебешка възраст. 
Първата снимка на П. как си мие зъбите. 7 месеца.
Хигиената на бебешката уста трябва да започне още с появата на първото зъбче. На нашето дете му се появиха първите две зъбчета почти едновременно. Това бяха предните две долни зъбчета, т.нар. резци. Това стана около средата на шестия месец, около 20тина дни преди да започнем захранването. Аз се бях подготвила вече с един накрайник от марля, четка и паста без флоурид и още същата вечер се опитах с накрайника да почистя зъбчето. Уви, здравите бебешки венци ме захапаха доста силно. Това се повтори и на другата вечер. Болката си беше осезаема и реших, че това с накрайника явно не е нашият подход. Още на другата вечер връчих четката на П., намокрена само с вода да я дъвче. След като излезнаха и горните резци, започнах да измивам първо аз леко зъбчетата с паста, а после да оставям бебето само да си играе, чешайки венците си. Зъболекарите в Германия препоръчват родителите да мият зъбите на децата си до започване на училище (6 години), тъй като моториката на децата не е развита достатъчно, за да измият зъбите си от всички страни. До две годишна възраст се препоръчва ползването на паста с флоурид вечер, а сутрин-без, за да не се получи натрупване, което да повреди емайла. След две годишна възраст може да се мие и сутрин, и вечер с една и съща детска паста с флоурид. В следващи статии ще продължа да говоря по тази тема, защото здравите млечни зъби са предпоставка за здрави постоянни.

Какаови мъфини с боровинки (8+ месеца)

Това е една лесна и вкусна рецепта за дечица. Мъфините хем са какаови, хем не са шоколадови и тежки. Много добър избор за празници или гости...