понеделник, 19 март 2018 г.

Примерно меню Есен-Зима (8+ месеца)


Сега ще ти представя едно примерно зеленчуково меню за цялото семейство, което е вегетарианско и без глутен. Като основа използвах "зеленчуковите хлебчета" на Надя Петрова (оригиналната рецепта можеш да видиш тук). Като аз смятам, че това са по-скоро зеленчукови кюфтета по моите разбирания, отколкото хлебчета. Въпреки това, те могат да бъдат намазани с нещо като свежо сирене или авокадо, както тя го предлага блога си. 
 Продукти:
една глава броколи, ситно смляна на блендер
2/3 чаша смени бадеми
4 малки яйца
копър
сол, зехтин
Всичко хубаво се омешва и се слага с лъжица върху хартия за печене в предварително загрята фурна на 180 градуса. Пече се около 25 минути, за да стегне. 


 


За нас ги намазах със свежо сирене и украсих с рукола. П. не пожела да са намазани. Към кюфтетат направих салата от варено червено цвекло с чесън и ядки. Към тях гарнитурата беше маслини и краставица. За П. червеното цвекло не беше овкусено. Тя го обожава така и изяжда повече от една глава всеки път.


 Чинията на П.:

Много ми харесаха този вид кюфетата и смятам да пробвам скоро от карфиол и орехи или слънчогледови семки. 

събота, 17 март 2018 г.

Аспержи - две рецепти (7+ месеца)

Съвсем скоро идва нов сезон - пролетта, а с нея идва и сезонът на аспержите. 
ВНИМАНИЕ! Сезонът на пресните аспержи е само от средата на март до края на юни. През останалите сезони могат да се купят консервирани в буркани или евентуално замразени, въпреки че такива не съм виждала никога. Всички други месеци са от парници и евентуално с много торове и нитрати. Яде се частта, която е под земята. При зелените се взима тази, която вече се е показала над земята. Ако усетите промяна в миризмата на урината на детето или на Вашата, не се притеснявайте, това е нормално. 
1. Малко история
Днешните аспержи произлизат от диви такива, които са били разпространени в миналото в регионите на Средна и Южна Европа, Западен Сибир и Северна Авфрика. За родината на аспержите се смята Средноморския регион. Като зеленчук и билка аспержът е известен от хилядолетия. Предци на днешния асперж са давани при кашлица, проблеми с пикочния мехур и отоци още преди 5000 години в Египет, а после в Древна Гърция и Римската империя. В днешно време най—големият производител на аспержи в Европа е Германия, като в света е на четвърто място. Преди нея са Китай, Перу и Мексико. Други големи производители в Европа са Испания, Италия, Франция и Холандия.
 2. Как се разпознава качеството на аспержите? Има различни категории, като първо качество са с дебелина в диаметъра между 12 и 16мм. Качество 1+ пък са между 16 и 26мм. Зелените могат да бъдат по—тънки, а главата им е леко отворена, заради въздействието на слънчевата светлина.
3. Как се приготвят аспержи?
Обикновено аспержите биват варени, по—рядко приготвени на пара, печени или пържени. При подготовката им трябва белите и лилавите да бъдат обелени, защото кората им е богата на фибри и фазери и става на конци. Беленето започва под главата им, в посока края на аспержа. При свежи аспержи трябва около 1см от долния край да бъде отрязана, защото може да бъде горчив или прекалено твърд. Зелените аспержи не се белят, най—много най—долната 1/3 от тях. 
Обикновено аспержите се приготвят на крем супа, сварени се заливат с различни млечни сосове, като сос Холандез, от тях се приготвят бульони за супи, могат да бъдат увити и изпечени/изпържени с бекон и др.
Аспержите съдържат средно 2,26% протеини, 0,31% мазнини, 0,47% въглехидрати, вода, фосфор, целулоза и др. Заради високото си съдържание на калий се водят за естествени диуретици. Освен това на 100гр съдържат:
  • 4мг натрий
  • 210мг калий
  • 20мг калций
  • 20мг магнезий
  • 45мг фосфор
  • 1мг желязо
  • 500 I.E. витамин А
  • 0,11мг Витамин Б1
  • 0,12мг Витамин Б2
  • 20мг Витамин Ц
  • 2,5мг Витамин Е
 4. Интересни факти
При консумация на аспержи се отделя специфична миризма в урината. Причинител на това е аспарагусин киселината, която се съдържа в аспержа, която при около 40% от хората се разгражда на съединения, съдържащи сяра. Обаче не всички хора могат да подушат тази миризма. Някои хора страдат от мутация на ген, отговарящ за обонянието и не могат да възприемат някои аромати, сред които и този.  Друг интересен факт е, че едно време аспержът се е консумирал изключително и само с пръсти. Тогава приборите са били от сребро и ръждаваема стомана, а серните съединения в аспержа са влизали в реакция с тях. Именно затова яденето на аспержи с ръце не е наранявало етикета и се е смятало за нещо нормално. Днес естествено се използват за него нож и вилица. Поради формата си е много удобен за хващане пръсти и това го прави и изключително популярен сред ЗВБ бебетата.
  
         Рецепта за печени зелени аспержи с домати и моцарела (7+ месеца)
Продукти за две порции:
около 500 гр свежи зелени аспержи
3 супени лъжици оцет
3 супени лъжици олио по избор (най-добре зехтин за готвене)
кимион, сол и пипер по избор
1/2 връзка прясна мащерка, може и суха
15тина чери домати
125 гр моцарела

Печката се загрява на 180 градуса. Аспержите се измиват. Долната 1/3 от стъблото се обелва, при нужда се отрязва, ако е много твърда.  Слагат се във форма за печене и се посипват с оцета, олиото, кимиона и по избор солта и пипера. Разбъркват се и се пекат около 15 минути на 180 градуса.
Междувременно моцарелата се нарязва на малки кубчета, а чери доматите се разполовяват. Доматките се слагат върху аспержите с отрязаната страна отгоре. Посипва се обилно с мащерка и се пече още 15 минути.


След като се извади се разпределят нарязаните на кубчета моцарелки равномерно. Те ще се разтопят от топлината на зеленчуците и нямат нужда от допълнителна обработка. Сервира се с хляб. 


 Крем супа от зелени аспержи с карамелизирани чери доматчета ( 7+месеца)

Това е една много вкусна и ефетна супа, но в отигиналната си рецепта не става за бебета, тъй като съдържа захар и семки. Все пак су;пата може да бъде направена за цялото семейство, а на бебето да се даде парче хляб, което да топи в пасираната част на супата без украсата ѝ. За приготвянето й трябва да си отделите около един час и да действате бързо.

Продукти за две порции:
500 г зелени аспержи
50 г краве масло
1 голям картоф (или 2 по-малки)
6 чери доматчета
1 ч. л. захар
сол и черен пипер на вкус
слънчогледови семки
вода


Аспержите се режат на три части. Долната, най-твърда част (около 1/4 от стъблото) се обелва и се нарязва. Слага се да поври малко в 400 мл вода със сол и след това се пасира.
Горната част (около 4 см) се отрязва и се оставя настрана. Тя ще ни трябва за украса. Средната част от аспержите се нарязва на парчета (през 1 см), които се слагат в тенджера с част от разтопеното масло (25-30 г) и обелените и нарязани на кубчета картофи. Овкусява се със сол и черен пипер.
 След като аспержите омекнат леко, в тенджерата постепенно се долива от пасираните дръжки на аспержите, докато сместа заври. Накрая се добавя цялото количество пасирани аспержи и се оставя да ври около 15 минути, на слаб огън, след което всичко се пасира.
Слънчогледовите семки се запичат за кратко в загрят тиган, без мазнина, така че да не почерняват и се изваждат. В същия тиган се добавят останалото масло и връхчетата на аспержите, и се оставят да се задушат за около 8-10 минути. През това време чери доматчетата се разполовяват. Връхчетата на аспержите се изваждат и в същия тиган, върху останалото от задушените връхчета на аспержите масло се сипва 1 лъжичка захар. След като захарта се разтопи, се слагат половинките на чери доматчетата с разрязаната част надолу. Запържват се леко, като се внимава да не изтече сокът им.
 Супата се сипва в чинии и се аранжира с доматчетата, връхчетата от аспержите и слънчогледовите семки.  

ДОБЪР АПЕТИТ!


вторник, 13 март 2018 г.

"Рецепта" за злояди

Започвам тази статия с условието, че моето дете не е злоядо и аз вярвам, че методът ЗВБ много е допринесъл за това, да развие у него правилно отношение към храната. Също така смятам, че няма злояди деца, но все пак опитът ми с едно дете не ми позволява да твърдя на 100%, че е така. Тук ще ти представя, как ние готвим и се забавляваме през това време. Особено забавно е, когато се готви с тати, защото той приготвя други храни и позволява да се правят неща, които мама може и да сметне за "опасни". Ако и вашият тати обича да готви, но го прави сравнително рядко, това е един добър повод да прекара време с детето, да поиграят, да го научи на нещо, а пък после и вкусово да се насладят на "труда" си. Пък мама през това време да си почине:)

                                           Готвя с тати
  1. Пържени кюфтета
Тук няма да пиша рецепти. Всеки си има някакви свои  любими и предпочитанни. Въобще не е и задължително да са от кайма. Зеленчуковите кюфтета също могат да се правят на топки, да се овалват в брашно и тн. Играта прилича на игра с кал, с пластилин и тн., но пък после имаме и вкусен резултат. Ако искате да е по-здравословно, може да ги подредите върху хартия и после да ги наблюдавате през стъклото, как се запичат. Кюфетата могат да бъдат наречени "бебета" или да имат собствени имена.

Овалване и пържене. Според мен с пускането в мазнината, доста опасно начинание, но мама си има различни страхове. П. е на 2,2 години. 

Резултатът: Чинията на мама.
И резултат: Изяждане на поне три бебета кюфтета + едно голямо.
 

2. Палачинки с тати
Сместа се разбърква, а после просто се наблюдава и се набиват готовите палачинки. Резултат: закуска за семейството, мама е поспала евентуално още час, а детето е доволно, че е помагало. П. тук е на 2,3 години. Със сигурност е имало и по-рано, просто нямам снимков материал. Палачинките у нас са специалитет на тати.
И  една снимка, която не е на фокус, но е ясно, че е забавно да видиш такива умения на тати:)

3. Пица с тати
Тестото го правим на хлебопекарната, така че детето само премерва и слага продуктите вътре. След час и половина тестото е готово и е втасало добре. След това на детето му се предоставя възможност да меси, да слага доматен сос и само да избере, какво да има върху пицата. П. предпочита пица с царевица, чушка, маслини (любима храна), лук, понякога гъби. Веднъж искаше да сложи и шунка или салам. Отгоре се поръсва обилно с кашкавал. Всички продукти са предварително нарязани по чинийки и детето само си избира и слага отгоре, като му се помага да не ги сложи на едно място всичките:) Идеална идея за "пица парти" с приятелчета. Докато се избират продуктите, обикновено се набиват още толкова маслини, чушки, сурови тиквички, царевица и тн. После се наблюдава пицата във фурната и накрая обикновено се изяжда. За първи път П. прави пица на гости при приятелче, когато беше на 2,3-4 години. На тези снимки е на 2,6 години.
                      Разточване на тестото с бирена бутилка:
Нанасяне на доматения сос. Тук трябва да се внимава определено да не стане прекалено много. В доматения сос аз слагам риган и чесън.
 Пица - "майка" и пица - "бебе"
Най-приятно е, когато всиииичко стане навсякъде в брашно:)))
   
                                       ГОТВЯ С МАМА

4. Мекици за закуска
От същото тесто, ако е останало, може да се направи и закуска мекици. Тъй като ние не сме фенове на пърженото тесто, досега е имало само два пъти мекици за закуска. Въпреки това, принципът е същият - детето само си прави мекиците, които обикновено също са "бебета" и после си ги изяжда.


5. Желирани бонбони
Винаги приятно занимание и за двете страни - развиване на умения за точно сипване с лъжица или с пипетка в много по-малка формичка.  Чудесен начин да дадеш плод или да замениш джънк-вариант. Например закупуването на истинска формичка за гуми мечета беше абсолютен хит. Рецепти за желирани бонбони има много в интернет, ето и моята тук
 П. на 3,5 години.

6. Коледни курабии Коледните курабии или по друг повод различните курабии могат да са чудесен начин да се въвлече детето в удоволствието на готвенето. Може да са различни видове солени курабии, може да се намазват с доматен сос и да се украсяват с маслини, чушки, царевица и да бъдат като мини-пици. 
 Тестото.
 Горда пекарка на 3,5 години.
Глазува с хранителна боя, пудра захар и лимонов вкус. Въобще не е задължителна. за забавлението.

 И така- 4 тави.
Бебеносенето много ми помага при готвенето. Д. спи на гърба ми, докато ние с каката правим коледни курабии, от които той няма да получи нито една:) Прецакан бебешки живот!

5. Помощ при готвенето и домакинстването
Още от 1,3 месеца П. стои права на стол до мен и наблюдава, как готвя. Не всеки път естествено, но като цяло има интерес. Обяснявам всяка една стъпка, какво и кога слагам. В един момент тя започна да има интерес и да "помага". Най-често помощта се изразява в това, да сложи подправките, да разбърка, да помогне в подреждането на масата - носене на прибори, чинии, купички, панерче с хляб, салфетки; подреждане на масата. Отскоро също така и отнасяне на пълни купи (не догоре), подреждане на мръсните неща в миялнята и тн. 
Направи детето съпричастно към домакинството и към социалната дейност, наречена трапеза и хранене. Това естествено не е някаква магическа формула, но със сигурност може да го заинтригува като участник, а и другото е, че след време то само ще прояви интерес да сготви само за мама и тати. А тогава мама ще си поседне в хола с чаша вино и ще изчака да има вечеря, приготвена от децата. Ех, мечти:))))  
 Всички тези "задължения" стават част от ежедневието. Ние, родителите, не бива да прислугваме за всяко нещо на детето. То трябва да се учи на самостоятелност и да бъде пълноправен член на семейството, а с това идват и домакинските задължения. Тези насоки не са някакво мое творение, а са основите на Монтесори образованието. "Помощта" и "задълженията" не бива да се ограничават само в кухнята. Детето може да отнесе дрехите си за пране, да помогне при простирането, при чистенето и тн. Също така не бива да се ограничава до полова роля - момиченцата помагат на мама и са помощници, а момченцата са диви и не могат. Ако искате да възпитате един самостоятелен зрял мъж, трябва отсега да започнете със "задълженията" вкъщи, които традиционно се смятат за женски. 

Пожелавам ти забавление за цялото семейство:) 

вторник, 6 март 2018 г.

Схема за захранване - кога?, какво?, как? и колко?

В тази статия ще продължа да отговарям на въпросите "Как?, Кога? и С какво?" да започна захранването. Миналата седмица ти представих в статията "ЗВБ -Началото", как трябва да изглеждат първите предложени храни. Сега ще продължа с една примерна "схема":)


 1. Как да започна? С каква храна?
Както много е писано, при този тип захранване, няма определена схема. То и при захранването с пюрета в различните държави се започва с различен плод/зеленчук/зърнена култура. Това може много да обърка младата майка. В едни държави препоръчват като първа храна плод, тъй като е сладък, а кърмата е също сладка и на бебето ще му се услади. В други държави пък логиката е абсолютно обратната - трябва да се даде първо зеленчук, защото опитало веднъж плод, детето не харесва несладкия зеленчук. На трети пък места предлагат като първа храна оризова каша. Кто цяло важи правилото - най-добре да се предложи храна, която е традиционна за местната култура и за семейството. И тя е най-добре да е сезонна, прясна и регионална. Бебето вече е имало първи допир до вкусове чрез околоплодните води, а след ражданерто и чрез кърмата. Така че включването на някакви екзотични за майката храни, не са препоръчителни.  Естествено има храни, които заради формата си просто не са подходящи за толкова малко бебе. Това са кръглите храни, като царевица. За това можеш да прочетеш в отделна статия - "Царeвица на зърна и на кочан, грах, боровинки, грозде и др. - КОГА?!
 По кое време на деня ще предложиш храната, също не е от значение. В захранването с пюрета се предлага първата храна на обед, за да се следи за реакция. Тази първа храна се предлага и по лъжичка на ден в няколко поредни дни. При ЗВБ е много по-важно да се предложи храната във време, което е съобразено с режима на бебето и на семейството. Това може да не е точно в 12 часа на обед. Като цяло и тук важи правилото -  детето трябва да е в добро настроение, да не е прекалено гладно, да не му се спи и да не е болно. А колкото по-често му се предлага храна за хващане, толкова по-редовно то може да "тренира". Това не означава, че трябва да му даваш през час по някой морков. Но все пак, винаги, когато ти ядеш, може да го поставяш  на столчето му и да му предлагаш да ти прави компания. Можеш да предложиш малък избор между два и четири хранителни продукта, дори и такива, които не са ти най-любими. Все пак вкусовете са различни:) Няма някаква определена последователност на продуктите. Това може да са плодове и зеленчуци - сурови, варени, на пара или печени; месо и риба - не сурови и без кости; коричка хляб и др. - спрямо апетита и темпото на детето. Някои деца започват директно с месо! Някои обичат да експериментират с различни консистенции, други пък започват захранването си много по-бавно и новите неща ги отказват, докато не ги видят пред себе си поне десет пъти. Помисли как беше ти като дете? Откога ядеш синьо сирене, броколи, спанак или маслини? Аз например започнах тези 4 продукта да ги ям чак, след като навърших 20. Освен, че в нашата кухня не е било традиционно да се яде синьо сирене и броколи, другите пък две хич не ми харесваха. Сега като възрастна ги обожавам.  Моето дете пък обожава маслини (Любима храна-маслини).
Същото е и при бебетата. Колкото по-често му се предлага даден продукт, толкова по-голяма е вероятността да му хареса. "Децата ядат даден хранителен продукт, не защото им е вкусен, а им е вкусен, защото отново и отново го ядат" (Детски педиатър д-р Херберт Ренц-Полстер в неговата книга "Kinder verstehen"). Там той споменава, че някои деца имат нужда да видят дадена храна между 10 и 15 пъти, за да я одобрят. Това не ги прави злояди!
Както и при пюретата важи обаче правилото -  не забравяйте хигиената на малките ръчички преди ядене, както и тази на зъбките след ядене, особено вечер. Освен това внимавай с температурата на храната! 

2. Особени предпочитания 

Децата понякога имат някакви особени предпочитания към даден хранителен продукт и дори изпадат в истерия, ако им предложите и се опитате да ги залъжете с нещо друго. Някои деца могат да ядат дни наред едно и също, а после от днес за утре да кажат или покажат, че не могат да го гледат. Родителите много често се филмират поради този факт, че децата им са "злояди". Спокойно! Всичко това е нормално!
Децата, както и бременните знаят интуитивно, какво и колко да ядат в определена фаза. Затова е важно по време на различните хранения да се предлага разнообразна храна, за да може детето само да избере, какво, кога и колко да поеме. Не бива да се страхуваш, че бебето ти яде няколко дни поред едно и също. Чрез кърмата или адаптираното мляко, то поема всички необходими елементи, тъй като те остават през първата година, въпреки захранването, основната храна. 

3. Какво да избягвам през първата година?

Следва списък от  продукти, които не бива да се дават на детето през първата година! 
  • Индивидуални хранителни продукти, към които има фамилна обремененост. Това означава алергия или непоносимост към дадени храни от първата линия на родство- родители, както братя и сестри на бебето. Към такива храни трябва да се подхожда внимателно.  
  • Мед и кленов сироп (поради опасността от Ботулизъм)
  • Неразчупени малко кръгли храни - бобчета, грахчета, семена, ядки, малко плодове, като боровинките или гроздето (опасност от задушаване или задавяне), (виж по-горе статията за царевицата).
  • Сурови яйца, сурова риба, сурови месо (опасност от салмонела и др.)
  • Сурово мляко (опасност от други бактерии)
  • Риба с кости (опасност от задавяне. Моля, премахвайте внимателно костите! Понякога дори в купешките филета може да се намерят кости)
  • Салата и листни подправки, например магданоз (може да се залепи на небцето)
  • Псевдозърнени (Амарант, киноа и елда – псевдозърнени за бебета?)
  • Прекомерна консумация на ориз и оризови продукти (Арсен в бебешките оризови храни. Шок и ужас! :)
  • Сол, солени продукти (салам, луканка, бекон, пушена риба, пушени меса и др., соев сос. (прекалената сол натоварва бъбреците, които се изграждат до 18 месечна възраст. Солта през първата година не трябва да надвишава 1 гр на ден, а през втората- 2 гр.). Въпреки това, ако готвите паста, може да ръснете във водата при варенето малко сол. 
  • Захар и продукти, съдържащи захар (шоколад, бонбони, вафли, сладолед, сокове, лимонади, плодови млекца - чети внимателно съдържанието!)
  • Подсладители (аспартам, глюкоза, малтродекстрин, малтоза, фруктоза, декстроза, захароза, подлсаждащи сиропи, като фруктозния сироп и др. )
  • Хранителни продукти с намалени калории. Обикновено те съдържат скрити захари. 
  • Напитки и хранителни продукти с кофеин или други възбуждащи нервната система съставки. 
  • Напитки и храни, които съдържат алкохол. 
  • Ароматизирани храни
  • Хранителни добавки, като консерванти, стабилизатори, глутамат или други подсилващи вкуса добавки. 
  • Прекомерна консумация на извара, кисело мляко, сметана. Прекалената консумация на млечни краве продукти може да натовари незрелите бъбреци. До 200 мл краве мляко е допустимо на ден, но не като прясно мляко, а по-скоро в различни каши, палачинки, бисквити и други ястия. 
Освен това прекомерната консумация на белтъчини през първата година от живота се свързва със завишен BMI (Body-Mass-Index) на деца на седем годишна възраст. А това е предпоставка за наднормено тегло в училищна възраст и след това (виж тук).  
Децата трябва да ядат продукти с белтъчини, например месо, риба, зеленчуци. Затова е важно млечните да бъдат ограничени през първата година. Освен това, както написах и по-горе, през тази първа година, кърмата или адаптираното мляко трябва да бъдат основната храна. 
Надявам се с тази статия да съм ти дала малко повече яснота, какво е това "Захранване, водено от бебето" и как протича през първата година. В следващите ми статии ще продължа с тази тема, така че следи редовно блога:) За повече нагледност, как аз започнах захранването на П. по дни, прочети в "Дневник на захранването". Имай предвид, че аз захраних през януари и се съобразявах със сезонното разнообразие на зимата.

Какаови мъфини с боровинки (8+ месеца)

Това е една лесна и вкусна рецепта за дечица. Мъфините хем са какаови, хем не са шоколадови и тежки. Много добър избор за празници или гости...