четвъртък, 24 януари 2019 г.

Дневник на захранването (Д. 8-9 месец)

И отново мина над месец след последната публикация на Дневника на захранването. Д. е почти на 9 месеца и вече почти три месеца се захранва. Колко бързо тече времето! 
Много неща се промениха, от както се захранва, например акото. Стана по-консистентно. Като пастичка с парченца. Вече не мирише толкова сладникаво на кърма и няма този горчичен цвят, ами цветът варира спрямо това, какво е ял бебокът. 
Кърменето се промени. Все още през нощта е интензивно,  често и на поискване. През деня вече прави по-големи паузи, няколко дни преди 9 месец даже изгради режим с паузи между 10-17 часа. Направо не мога да повярвам. Той няма 9 месеца, а вече ми дава една лека сигурност, че може да не бъде зависим нон-стоп от мен. Всеки е чувал за това, че ЗВБ бебетата не се отбиват лесно и до след годинката няма заместено кърмене. Още един мит - оборен. С дъщеря ми имах заместено обедно кърмене на 10 месеца. Това никога не ми е било цел, тъй като съм за дългото кърмене докато майката и кърмачето искат. Но смятам, че след като минат първоначалните месеци на кърмене на поискване, трябва да има някакъв дневен режим, който да ориентира децата във времето. Това изключва времето на болести и зъбоникнене.  
Друга промяна, която няма как да не отбележа, е, че пинсетният захват - между показалец и палец, започна все повече да се развива и сега, на почти 9 месеца, Д. хваща вече много дребни парченца с три пръста (+средния), а понякога дори и само с два. 
През този месец продължи да си хапва сварени или на пара картофи, моркови, тиква, батат, броколи и други, но започна и да си яде все по-често от нашата храна. Някои от новите неща, които опита бяха: палачинки, фенел (резене), виетнамска храна, пица от карфиол,  патладжан, домат и други. Към последните две направи нещо като контактна реакция чрез червени петънца и ситни пъпчици по лицето, където се допряха. Ще ги пробваме пак след някои и друг месец. Такъв вид контактно зачервяване не е притеснително. То минава много бързо след измиване на лицето. Кожата се успокоява и червенините изчезват. Доматът например съдържа киселини, които могат да предизвикат раздразнение на кожата. 
Другото ново през този период е и въвеждането на прибори. Виж снимките по-надолу.

"Тиквички, патладжан, картоф и домат на фурна" от рецептите в книгата на Мария Нориега. Рецепта тук.
                                      Червено цвекло.

                                        Щастие след червеното цвекло:)

          Червено цвекло и картофи. Сварени.А за нас - салата.


   Захранване във виетнамски ресторант - оризови нудели, телешко месо, броколи и тиквичка.
 
                               Забавно клипче от виетнамския ресторант. 

И тези любими бисквитки от сладък картоф също си ги хапнахме дружно. Рецептата - тук


Фенел (резене), морков и тиква сварени, от които имаше после крем супа за "големите". 


Започнах да давам и лъжичка - най-обикновена чаена лъжичка със смути или овесени ядки. Слагам я на табличката и той си я поднася по някакъв начин към устата. След като я изсмуче, защото той течностите все едни ги смуче с език като при кърмене, ми дава лъжичката. Така му дадох и едно плодово пюренце, както и смути от банан, ябълка и киви. 
 Резене (фенел) и пилешко месо на пара.
 Понякога храната може да се удря в табличката. Друг път пък се размазва красиво и е почти като рисуване. Всичко това е свързано с естественото детско любопитство. Повече за мацаницата и детското развитие можеш да прочетеш тук

Бананови палачинки и манго. 
Чушка, пълнена с ориз и кайма. И фенел! През този период доста фенел изядохме и двамата:) Оказа се, че много му харесва. За разлика от на другите двама от семейството.  
 Овесени ядки в овесено мляко. Началото е добро!
 Опааааа.... Тази купичка нали беше залепваща се....:)
 Кюфтенца от картоф, броколи, тиквичка и пилешко. Рецепта - тук
 Фенел с домати и маслини. Рецепта - тук.
 Пинсетният захват е доста добър вече. 
 Както написах по-горе - фенелът е на почит. Доматът само беше допрян до лицето и размазан. После получи и лекото зачервяване. Както знаем за този метод, децата най-добре си знаят, какво да ядат. 

събота, 19 януари 2019 г.

Базови кюфтета от зеленчуци (6+ месеца)

Много често правя на пара повече зеленчуци и детето ми не успява да ги изяде или пък на две поредни хранения не иска някой определен. Сега ще ти представя една базова рецепта с варианти за разнообразие. Или просто как да направиш друга манджа от остатъци:) Ето например, вчера направих 2 картофа, 3 розички броколи, две парченца фенел (резене), 1/2 тиквичка  и две парчета пилешко на пара. Естествено не се изяде всичко на вечеря и днес на обед реших да направя едни кюфтенца. Смлях остатъците - 1 картоф, 1 розичка броколи, 1/4 тиквичка  и 1 парче пилешко и добавих 1 яйце и малко овесени ядки. Оформих ги на хартия за печене с лъжица и пекох на 200 градуса около 18-20 минути. Станаха 5 кюфтенца. Доста добра консистенция и бяха одобрени;) Три бяха изядени.
Същия успех може да имат моркови, сладък картоф, праз, чесън, магданоз, червено цвекло, брашно от бадеми, царевично брашно, сирене, спанак, коприва, аспержи и др. 

Добър апетит и приятно експериментиране!

понеделник, 14 януари 2019 г.

Екологична грижа за зъбите

Д. на 7 месеца с бамбукова четка за зъби.
Грижата за зъбите на децата е една много свързана със захранването тема. И друг път съм говорила, колко е важно да се започне с измиването още от първото млечно зъбче. Хигиената на млечните зъби е от основно значение за израстването на здрави постоянни.
Измиването трябва да започне още с първото зъбче. Освен почистване, това създава и добър навик в детето. Което не означава, че на три години няма да се крие и да крещи срещу вас и четката. :) Но всичко с времето си. Всички тези навици са за цял живот. 
На П. двете първи зъбчета се появиха почти едновременно, без да плаче или да има друг дискомфорт. Тогава купих веднага четка, естествено това, което се продава в магазините като масово - пластмасова. Тук може да видиш. Дъвченето на четката обаче при децата е доста интензивно, освен това производителтие на четки препоръчват смяна на четката на всеки 3 месеца както за възрастен, така и за дете. По моя сметка това са си по четка на всеки два - три месеца в годината или общо средно 5 четки годишно на човек в семейството. От нашето тричленно, а вече и четиричленно вече имаме числото 16-17-18 четки годишно.Освен екологичната част, която изплува на първа линия, интензивното дъвкане от полумека пластмаса, откъртва миниатурни парченца, които ние, демек децата, поглъщат. Достра неприятна мисъл, нали?
В интернет, предимно в чуждестранни, но вече и в доста български сайтове, блогове и информационно канали се говори за замърсяването на природава, за прекаленото използване на пластмаса, опаковки и тн. Тук може да прочетеш от сайта на Грийнпийс. Вече има и различни течения сред хората като Нулев отпадък, Zerowaste и тн. Аз също винаги съм си мислила, че се старая достатъчно да не замърсявам. Но ето, че имаше още стъпки, които можех да предприема. Тъй като това е блог за захранването, няма да споменавам другите стъпки, които предприех в тази насока. 
Искам децата ми да се научат да опазват природата и дивия свят. Искам и да намаля товара от замърсяването, който нашето поколение оставя на бъдещите, тоест моите деца. И така, темата за намаляването на боклука, на личната консумация на пластмаса е доста дълга и тук няма повече да я продължавам. Има достатъчно информация на всякакви езици, има групи във Фейсбук и тн.
Още преди да се роди Д. смених нашите четки с бамбукови и бяха добре приети от П. Има детски варианти, цветни, само кафяви, с животинки по тях, гладки, кръгли, плоски, с мек или твърд косъм. Като цяло има всякакви вече за всеки вкус. Производството им започва да става по-масово и се напасва на различните изисквания на потребителите.
На 6 месеца на Д. му избиха първите две зъбчета отдолу. Този път с температура, неразположение, мрънкане и всичко, както си му е по реда. Голяма драма. На 8,5 месеца вече има 4 - две отгоре и две отдолу. Още се ползва първата четка от бамбук. 
И така, цялото това беше един опит за мисъл в посова опазване на природата и здравето на децата.
Още неща искаш да научиш, разбереш? 
Потърси в интернет теми като многократни пелени или непластмасови кутии и шишета за храна и вода, с които може да храниш бебето си навън, като тази тук. Или пък домашно смути, което си носиш в силиконово шише навън, а не ползваш еднократните т.нар. "паучове". Като това тук.

неделя, 6 януари 2019 г.

Кокосови бисквити с картоф (6+ месеца)

Едни прости, лесни бисквити, които са алтернатива на сладките. Тези сладнят заради кокосовото брашно и кокосовото масло, но нямат банан или друг плод, така че са по-скоро неутрални. 

Продукти за доста бисквитки:
 4-5 картофа
1 морков
5-6 лъжици овесени ядки
5-6 лъжици кокосово брашно
2 лъжици кокосово масло

Морковът и картофите се сваряват и се пасират. Към тях се добавят брашното, овесените ядки и маслото. Ако искаш, може да сложиш и яйце. Всичко се обърква добре, като то си става една хубава лепкава маса. С лъжица се оформят бисквитите върху хартия за печене и се пекат около 25 минути на 180-200 градуса, в зависимост от фурната. Отлепят се от хартията, когато са поизстинали. Трайността им е около 3 дни даже извън хладилник. После стават леко гумени. 
 Д. на 7 месеца.
 Готов съм, мамо! С авокадо бяха много вкусни!

Не пластмасова кутия за храна за градината на П. 3,5 години. Кутията е направена от захарна меласа - остатъчен продукт от производството на алкохол.

Какаови мъфини с боровинки (8+ месеца)

Това е една лесна и вкусна рецепта за дечица. Мъфините хем са какаови, хем не са шоколадови и тежки. Много добър избор за празници или гости...