четвъртък, 24 януари 2019 г.

Дневник на захранването (Д. 8-9 месец)

И отново мина над месец след последната публикация на Дневника на захранването. Д. е почти на 9 месеца и вече почти три месеца се захранва. Колко бързо тече времето! 
Много неща се промениха, от както се захранва, например акото. Стана по-консистентно. Като пастичка с парченца. Вече не мирише толкова сладникаво на кърма и няма този горчичен цвят, ами цветът варира спрямо това, какво е ял бебокът. 
Кърменето се промени. Все още през нощта е интензивно,  често и на поискване. През деня вече прави по-големи паузи, няколко дни преди 9 месец даже изгради режим с паузи между 10-17 часа. Направо не мога да повярвам. Той няма 9 месеца, а вече ми дава една лека сигурност, че може да не бъде зависим нон-стоп от мен. Всеки е чувал за това, че ЗВБ бебетата не се отбиват лесно и до след годинката няма заместено кърмене. Още един мит - оборен. С дъщеря ми имах заместено обедно кърмене на 10 месеца. Това никога не ми е било цел, тъй като съм за дългото кърмене докато майката и кърмачето искат. Но смятам, че след като минат първоначалните месеци на кърмене на поискване, трябва да има някакъв дневен режим, който да ориентира децата във времето. Това изключва времето на болести и зъбоникнене.  
Друга промяна, която няма как да не отбележа, е, че пинсетният захват - между показалец и палец, започна все повече да се развива и сега, на почти 9 месеца, Д. хваща вече много дребни парченца с три пръста (+средния), а понякога дори и само с два. 
През този месец продължи да си хапва сварени или на пара картофи, моркови, тиква, батат, броколи и други, но започна и да си яде все по-често от нашата храна. Някои от новите неща, които опита бяха: палачинки, фенел (резене), виетнамска храна, пица от карфиол,  патладжан, домат и други. Към последните две направи нещо като контактна реакция чрез червени петънца и ситни пъпчици по лицето, където се допряха. Ще ги пробваме пак след някои и друг месец. Такъв вид контактно зачервяване не е притеснително. То минава много бързо след измиване на лицето. Кожата се успокоява и червенините изчезват. Доматът например съдържа киселини, които могат да предизвикат раздразнение на кожата. 
Другото ново през този период е и въвеждането на прибори. Виж снимките по-надолу.

"Тиквички, патладжан, картоф и домат на фурна" от рецептите в книгата на Мария Нориега. Рецепта тук.
                                      Червено цвекло.

                                        Щастие след червеното цвекло:)

          Червено цвекло и картофи. Сварени.А за нас - салата.


   Захранване във виетнамски ресторант - оризови нудели, телешко месо, броколи и тиквичка.
 
                               Забавно клипче от виетнамския ресторант. 

И тези любими бисквитки от сладък картоф също си ги хапнахме дружно. Рецептата - тук


Фенел (резене), морков и тиква сварени, от които имаше после крем супа за "големите". 


Започнах да давам и лъжичка - най-обикновена чаена лъжичка със смути или овесени ядки. Слагам я на табличката и той си я поднася по някакъв начин към устата. След като я изсмуче, защото той течностите все едни ги смуче с език като при кърмене, ми дава лъжичката. Така му дадох и едно плодово пюренце, както и смути от банан, ябълка и киви. 
 Резене (фенел) и пилешко месо на пара.
 Понякога храната може да се удря в табличката. Друг път пък се размазва красиво и е почти като рисуване. Всичко това е свързано с естественото детско любопитство. Повече за мацаницата и детското развитие можеш да прочетеш тук

Бананови палачинки и манго. 
Чушка, пълнена с ориз и кайма. И фенел! През този период доста фенел изядохме и двамата:) Оказа се, че много му харесва. За разлика от на другите двама от семейството.  
 Овесени ядки в овесено мляко. Началото е добро!
 Опааааа.... Тази купичка нали беше залепваща се....:)
 Кюфтенца от картоф, броколи, тиквичка и пилешко. Рецепта - тук
 Фенел с домати и маслини. Рецепта - тук.
 Пинсетният захват е доста добър вече. 
 Както написах по-горе - фенелът е на почит. Доматът само беше допрян до лицето и размазан. После получи и лекото зачервяване. Както знаем за този метод, децата най-добре си знаят, какво да ядат. 

Няма коментари:

Публикуване на коментар

Какаови мъфини с боровинки (8+ месеца)

Това е една лесна и вкусна рецепта за дечица. Мъфините хем са какаови, хем не са шоколадови и тежки. Много добър избор за празници или гости...