Много майки се питат, кога точно приключва мацаницата при този метод на захранване? Е, няма точна дата или период, защото всяко дете си е различно. Едни не обичат да си цапат въобще ръцете, други биха се овъргаляли в калта и тогава биха били най-щастливи.
Учените обаче установяват, че играта с храната всъщност е най-добрият начин детето да развие здравословно отношение към нея. Професор Чарлз Спенс изследва хранителни разстройства и открива, че ако родителите оставят децата си да играят с храната, те развиват много по-добро отношение към плодовете и зеленчуците и в последствие страдат много по-рядко от хранителни разстройства. Професорът също така установява, че музиката влияе на храненето на малките. Той изследва фобията от зеленчуци на възрастни и така стига до заключението, че всъщност е полезно да се предоставя възможност на малките деца да пипат, мачкат, хвърлят и въобще да си поиграят с храната в естествения ѝ вид. Цялата статия можете да откриете тук.
До подобно заключение стигат паралелно и други учени. Този път от съвсем различен университет. Те пък откриват, че ако децата пипат, играят, държат и дори размажат храна като спанак, домати, краставици или банани, след това има много по-голям шанс те всъщност да си хапнат от тях. Изследването е публикувано в списание Appetite. Причината за него е, че само около 16 процента от децата в предучилищна възраст във Великобритания ядат на ден необходимите 5 порции зеленчуци и плодове. По време на изследването те откриват, че тъкмо най-малко познатите плодове, като киви или нар, имат най-голям успех в опитването, след като децата са поиграли с тях. Статията можете да видите тук.
И така, колкото по-рано оставите децата си да пипат, играят, хвърлят, мажат храната, толкова повече те ще я заобичат и ще я ядат в последствие. А ако вие им предлагате здравословна храна, рискът от развитието на хранителни разтсройства и затлъстяване в последствие спада доста. Например броколито има доста лоша слава сред възрастните, а всъщност повечето бебета го обожават, ако им го дадат във вид на розичка в ръчичката.
Малко снимки за вдъхновение към мацаницата. А как по-лесно да се справим с нея и да не е прекалено мръсно в нас, можете да видите тук.
Снимки и видеа от началото на захранването може да се разгледат в Дневника на захранването. 9 месеца и нудели, особено с доматен сос:):
10 месеца и киноа. Ах, как се чистят тези топченца, които са навсякъде:
10 месеца, отново доматен сос:
11 месеца, закуска кисело мляко с малини:
11 месеца, пълно щастие на обяд:
13 месеца. Лятото е лесно. Ядеш гол навън и после направо в легена със слънчева вода:
15 месеца, хапване навън, десерт кисело мляко:
16 месеца, паста с доматен сос:
Няма коментари:
Публикуване на коментар