сряда, 19 юли 2017 г.

Дневник на захранването (първи ден, 6месеца и 24 дена)



08.01.2016, 6 месеца и 3 седмици (6 месеца и 24 дена)

Тук е мястото да вмъкна кога аз избрах да захраня и какви са препоръките на СЗО, които бяха подтвърдени и от моята педиатърка. Аз реших да изчакам малко със захранването, тъй като П. стана на 6 месеца средата на декември. Предстояха пътувания, празници и емоции. Затова решението да захраня 2-3 седмици по-късно, но пък на спокойстие беше някакси естествено. През този първи период от захранването ние живеехме на гости на двете двойки баби и дядовци. Тяхно търпение също беше важно за провеждането на захранването. Всъщност мога да вмъкна, че този тип захранване беше приет доста добре и даже с ентусиазъм и всички наблюдаваха и се радваха на П. докато хваща нещо с ръчичка и го поднася към устата си.
„СЗО И УНИЦЕФ препоръчват:

1.Ранно иницииране на засукване и на кърмене до един час след раждането;

2. Изключително кърмене през първите 6 месеца от живота; и

3. Въвеждането на питателни и безопасни допълващи (твърди) храни от 6тия месец, като се продължава кърменето до 2рата година и след това.“ (http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs342/en/)
Аз лично бих добавила, че според ЗВБ Метода основната храна на пеленачето през първата година си остава кърмата или АМ, като захранването предоставея възможност за опознаване на различни цветове, консистенции, вкусове и текстури.


Скъпа П.,

Първо захранване с ябълка:)
Днес за първи път ти опита храната на хората по начин, по който аз си го представях. Въпреки че досега ти бяхме давали два пъти коричка хляб, няколко пъти банан и веднъж ябълка, ти някак си не участваше активно в нашето семейно хранене, тъй като или беше просто инцидентно, или ти седеше в мен. Всъщност вчера ти дадохме парченце ябълка, малко стоплено, за да успееш да си хапнеш, но уви не бяхме уцелили времето на затопляне и то беше станало просто по-сухо и жилаво. Ти успя само да го посмучеш. Днес обаче, след като ти купихме столче, те поставихме най-тържествено при нас на масата. На табличката пред теб имаше четири пръчици сварен морков и една коричка хляб. Ах, колко се радваше, че си с нас и че участваш в това, което и ние правим. Аз нарочно взех също сварен морков на пръчица и го загризах пред теб. Ти веднага направи същото. Даже отхапа малко парченце! След като направи физиономия на отвращение, го изплю. Всъщност, не съм сигурна, че не ти хареса вкуса му, а по-скоро не знаеше, какво да правиш с него в устата си. Досега от играчките, не са се отчупвали парченца, които ти можеш да глътнеш. После взе коричката и я засмука. Тя бързо се стопи в ръчичката ти и потекоха лигичките. Най-вероятно някакво миниколичество е попаднало в стомахчето ти. След това хвърли няколко пъти морковчетата по пода, но ние предвидливо бяхме постлали под столчето, за да събираме изхвърленото и да ти го връщаме обратно върху табличката. Много се забавлявахме с баба, тати и дядо. А ти беше горда, че ние сме щастливи от това, което правиш и че си с нас на масата.

Първи приготовления и трепети за цялото семейство. Как ще се справи бебето?












Това какво е?


Ама това за мен ли е?


Малко е странно и смешно!


Все пак ще го посмуча.

Няма коментари:

Публикуване на коментар

Какаови мъфини с боровинки (8+ месеца)

Това е една лесна и вкусна рецепта за дечица. Мъфините хем са какаови, хем не са шоколадови и тежки. Много добър избор за празници или гости...